Neobarokowy dwór z XVIII w. Fragment zabytkowego parku wokół naszego Domu Kaplica im. św. Jana Pawła II Zabytkowy spichlerz

Kaplica

Drukuj

Kaplica im. św. Jana Pawła II

Powstanie Kaplicy w Domu Pomocy Społecznej w Goślicach prawdopodobnie przypada na rok kiedy powstał Państwowy Dom Specjalny dla Dzieci (1958). Wtedy to Dom prowadziły Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek. Przez wiele lat, bo aż do kwietnia 2017 roku Kaplica mieściła się w XVIII-wiecznym neobarokowym dworku (Pałacu), jednym z naszych budynków mieszkalnych.

Kapłani naszego Domu:

 Ks. kan. Henryk Maliński (zmarł 14.10.2014)

Ks. mgr Andrzej Krajewski

W 2016 roku postanowiono przenieść Kaplicę do oddzielnego budynku, by ułatwić Mieszkańcom dostęp do niej. Wcześniejsza lokalizacja uniemożliwiała osobom na wózkach inwalidzkich uczestniczenie w nabożeństwach. Na nowe miejsce Kaplicy wyznaczono mały, nieużywany od lat budynek, znajdujący się w pięknym otoczeniu drzew i stawów. W tym samym roku rozpoczęto I etap prac remontowych wewnątrz budynku. Zagospodarowano miejsce na ołtarz, położono płytki oraz wstawiono nowe drzwi wejściowe. Do II etapu prac przystąpiono w okresie marzec - kwiecień 2017 roku. Wykonano prace elektryczne, montaż ogrzewania, malowanie ścian w kaplicy i zakrystii, remont elewacji wraz z naprawą dachu i rynien, budowa podjazdu dla wózków. Wykonano również nowe drewniane ławki i postument pod figurę Jezusa Chrystusa.

                   

I etap:
Firma Usługowo-Budowlana TEMAR Bogdan Wiśniewski

II etap:
Ławki i postument: Usługi Stolarskie – R. Kwasiborski, S. Sukiennik
Budynek Kaplicy: W. Zieliński, T. Ignaczewski
Teren wokół Kaplicy: G. Kołodziejski, I. Drążewski wraz z Mieszkańcami gr. VII.

W dniach 5-6 kwietnia 2017 roku przeniesiono Kaplicę z Pałacu do odnowionego budynku.

Dnia 7 kwietnia 2017 roku podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Domu Pomocy Społecznej w Goślicach Biskup Płocki Piotr Libera dokonał wyświęcenia Kaplicy oraz przekazania relikwii św. Jana Pawła II (fragment szaty). Po wyświęceniu Jego Ekscelencja przekazał na ręce naszego Kapelania Ks. Andrzeja Krajewskiego (Proboszcza Parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ciachcinie) kopię obrazu Matki Boskiej Karniewskiej z 1649 r. Od tego momentu na terenie naszego Domu znajduje się „Kaplica im. św. Jana Pawła II”.

            

Nasi Sponsorzy:

       
1. Relikwiarz – Wójt Gminy Bielsk Józef Jerzy Rozkosz

  
2. Obraz św. Jana Pawła II – Przewodnicząca Rady Rodziców Halina Ludas wraz z córką Anną Ludas - Mieszkanką naszego Domu

3. Kropielnica – pracownicy DPS w Goślicach

4. Ławki – SAP SERWIS Renata i Jarosław Skrzyńscy, UNIKOR Janusz Truchlewski, TEMAR Bogdan Wiśniewski
5. REWOPASZ s.c. A. Reszczyńska i K. Peciakowska
6. BETROL K. Betkowski
7. Fundacja Dr. Max
8. ZTMO S.A. Toruń
9. Iwona i Jarosław Reszczyńscy

Copyright 2011 Kaplica.
Joomla templates 1.7 by Hostgator