Neobarokowy dwór z XVIII w. Fragment zabytkowego parku wokół naszego Domu Kaplica im. św. Jana Pawła II Zabytkowy spichlerz

TEATR „ NA PRZEKÓR” Domu Pomocy Społecznej w Goślicach

Stworzony został we wrześniu 2008r. Ma swoich stałych około 15 uczestników. Jest grupa otwartą, do wciąż nowych zdarzeń dochodzą ci, którym podobają się nowe wyzwania.

Maja za sobą kilka premier:

„Chodzi lalkarz światem” według Jana Wilkowskiego

„Moje nie moje” według Liliany Bardijewskiej

„Poczekaj, poczekaj lato złote…” według Romy Ludwickiej

CYRK – teatr lalki przedmiotu Romy Ludwickiej z muzyką Nino Roty

„O oraniu, sianiu i zbieraniu” wg Romy Ludwickiej

Na co dzień dużo śpiewają z wszystkimi mieszkańcami Goślic. Wiedzą, że śpiew powoduje głębszy oddech, lepszą pracę serca, płuc, mózgu.

„Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, tam ludzie dobre serca mają” – rzekł wieszcz i teatr to wie.

Wielokrotnie prezentowali swoje spektakle na terenie Polski, a w listopadzie 2011r. zdobyli Złotego Ikara w Grand Prix w Warszawskich Konfrontacjach Teatralnych na scenie Starej Prochowni w Warszawie.

Pracują nad słowem, poszukują różnych form teatralnych. W ich spektaklach rozbrzmiewa dobra muzyka. Dbają o ciekawe kostiumy i dekoracje. Choć są niepełnosprawni fizycznie i intelektualnie w teatrze zapominają o tym. Często bywają na spektaklach Teatru Dramatycznego w Płocku i znają aktorów tego teatru. Bliskie są im teatry Młodzieżowego Domu Kultury i śpiewają piosenki z ich repertuaru.

Twórcą teatru i opiekunem artystycznym jest Roma Ludwicka.


 

Spektakl: O oraniu, sianiu i zbieraniu

Drukuj

Jest to nowa plenerowa premiera Teatru „NA PRZEKÓR” Domu Pomocy Społecznej w Goślicach. Ponieważ uczestnikami teatru są ludzie, których korzenie sięgają najczęściej mazowieckiej wsi, zrobili spektakl o cudzie urodzaju ; o ciężkiej pracy mazowieckiego chłopa. O prawach natury, dzięki którym istnieje życie na ziemi.

Działanie, pokazujące oranie skib ziemi, sianie, żniwa oraz wożenie worków z ziarnem do młyna, aż po pieczenie chleba i wspólne jego spożywanie.

Przy żywej muzyce, starej pieśni ludowej – mieszkańcy Goślic przekażą obrazy znane z polskiej tradycji ludowej.

Scenariusz: Roma Ludwicka

Muzyka: polska muzyka ludowa

Scenografia: Tomasz Ignaczewski,  Marta Tuszyńska,  Anna Buczkowska

Opieka artystyczna i pedagogiczna : Roma Ludwicka

Film i koncert-jak piękny sen o Płocku

Drukuj

W środę 24 października br. uczestniczyliśmy w niezwykłym wydarzeniu artystycznym Muzyczna opowieść o Płocku.

W siedzibie Muzeum Diecezjalnego obejrzeliśmy, bajecznie kolorowy, pełen zaczarowanych pejzaży film o Płocku, jego historii i życiu współczesnych dzieci, których pasją jest muzyka. Nasi mieszkańcy z radością odnaleźli siebie we fragmencie filmu pokazującym fragment spektaklu CYRK z muzyką Nino Roty.

Po prezentacji filmowej wspaniali muzycy Bogdan Marciniak i Romuald Szałek oraz zespół Bemolka zagrali na żywo muzykę zawartą w filmie. Szczególnie zachwycił słuchaczy czarodziej fletu – Romuald Szałek.

Film Muzyczna opowieść o Płocku otrzymaliśmy w podarunku od organizatorów. Po powrocie do Goślic zaprezentowaliśmy  film uczestnikom teatru Na przekór oraz w pawilonie Mikołajki.

Roma Ludwicka

Mieszkańcy DPS Goślice podziękowali Twórcom filmu i koncertu

Uczestnicy spotkania z DPS Goślice w sali barokowej opactwa

Fragment koncertu

Nad Goślicami świeci słońce

Drukuj

Kilka słonecznych październikowych dni spowodowało, że próby teatralne i zabawy przenieśliśmy na teren parku. Z radością spacerujemy po parkowych alejkach i wymyślamy zabawy ruchowe Cieszymy się ostatnimi promieniami słonecznej jesieni. Park pokryły kolorowe liście.

Roma Ludwicka


Goślice poznają kulture włoską

Drukuj

Jak co roku Dom Przyjaznych Serc z Płocka zorganizował spotkanie wszystkich DPS-ów z okolicy. Było to jubileuszowe DZIESIĄTE SPOTKANIE. Gospodarze otrzymali kwiaty i życzenia. Każdy DPS przygotował krótki program  o jakimś kraju świata.

Teatrowi „Na Przekór” z Goślic przypadły Włochy.

Mieliśmy niecały miesiąc, by poznać kulturę Włoch i przygotować włoska piosenkę. Wybraliśmy letni przebój z zabawnym tekstem mówiącym żartobliwie o tym wszystkim, co można włożyć do „rzymskiej zupy”.

Zupa Romana, w której jest miłość, coca-cola, Rzym, Neapol, tarantella, mocarella i mortadela, cappuccini, tortelini.

Piosenki nauczyliśmy się uczciwie i śpiewaliśmy na żywo z akompaniamentem. Powiewaliśmy włoską zielono-biało-czerwoną flagą. Przywitaliśmy po włosku widownię. Opowiedzieliśmy krótko o pięknym kraju i wiecznym mieście Rzymie i Stolicy Włoch.

Podobał nam się program „Szanty” program Miszewa Murowanego i Smok DPS w Słupnie. Cały dzień był pełen wrażeń, zabaw, konkursów, pysznego jedzenia i przedniej zabawy. Wyhasaliśmy się za wszystkie czasy. W ośrodku na Krótkiej spędziliśmy wspaniale cały dzień.

 

W programie wystąpili:

Ania Piaskowska

Ania Ludas

Iwona Jakubik

Romka Kaczmarek

Zbyszek Ciszewski

Adam Gąsiorowski

Agnieszka Figurska

 

Opiekun artystyczny: Roma Ludwicka

ZŁOTY IKAR dla Goślic

Drukuj

W dniu 23 listopada 2011 w godzinach 9.00-15.00 w Warszawie – w miejscu magicznym Starej Prochowni odbył się

VII Przegląd Twórczości Artystycznej  Osób niepełnosprawnych organizowany przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Uczestniczyło w nim  12 Ośrodków z Polski, 90% ze Stolicy. W tym składzie znalazł się także TEATR „NA Przekór” Domu Pomocy Społecznej w Goślicach.

Wystawili spektakl CYRK według pomysłu, scenariusza, scenografii i pod opieką artystyczną Romy Ludwickiej, terapeuty teatru w naszym Ośrodku. Zdobyli autokar i muzyka i pojechali na podbój Stolicy. Jest to liryczny, papierowy spektakl o przemijaniu i piękna kolorowa zabawa w teatr.

Zdobyli główną nagrodę i ZŁOTEGO IKARA oraz zestaw reflektorów do spektaklu Cyrk. Przy spektaklu pomogło na próbie generalnej oraz w Warszawie troje terapeutów; Marta Tuszyńska, Anna Buczkowska oraz Tomasz Ignaczewski.

Wszyscy mieli cudowne cyrkowe stroje ze zbiorów prywatnych pani Romy i Wiesi Bańkowskiej ze Stowarzyszenia Wspierania Teatru, skupowanych z pasją przez lata.

W artystycznym wyjeździe uczestniczyli nie tylko aktorzy i ich opiekunowie. Oprócz 15 aktorów w tym opiekunowie, pojechało jeszcze 10 pensjonariuszy – w nagrodę  za pracę w parku i ogrodzie.

Następnego dnia w czwartek była Uroczysta Gala Finałowa z udziałem Wiceprezydenta Warszawy Włodzimierza Paszyńskiego i dyrektora SCEK Wojciecha Feliksiaka.

W jury zasiadali wybitni specjaliści pod przewodnictwem Bożeny Robakowskiej Domagały. My też uczestniczyliśmy w tej Gali. Mieszkaniec Grzegorz Grabowy z panią Romą i panią Eweliną akordeonistką przywieźli do Goślic te wspaniałe trofea i podziękowania od organizatorów. Organizatorzy zwrócili uwagę, że nasi podopieczni w czasie przeglądu pięknie reagowali i byli przygotowani do odbioru sztuki. Zwrócono też uwagę na dobre kontakty z opiekunem.

A już w piątek widziano ich na Konkursie Piosenki w Koszelówce. Są szczęśliwi i już przygotowują Pastorałkę na Boże Narodzenie.

W środę dyrekcja DPS Goślice przygotowuje spotkanie dla laureatów z pyszną szarlotką i podziękowaniem.

Roma Ludwicka

Przybywamy do Was z kolędą

Drukuj

W piątek 27 stycznia 2012 roku o godzinie 15.45 specjalnie dla naszych mieszkańców odbył się koncert słowno wokalny w wykonaniu chóru WOX MAJORUM Stowarzyszenia Uniwersytetu III wieku pod kierownictwem artystycznym Grzegorza Stafirskiego

 

 

Copyright 2011 Teatr „Na Przekór”.
Joomla templates 1.7 by Hostgator